Сонячні колектори – це обладнання, яке здатне абсорбувати світло і перетворювати його в тепло. На відміну від сонячних батарей, що генерують електроенергію, колектори нагрівають теплоносій, який використовується в системах опалення і ГВС енеронезалежних будівель. Тепло з колекторів виводиться за допомогою мідних трубок, заповнених рідиною з низькою температурою кипіння. Потім тепло надходить в накопичувачі з теплообмінником і може бути використано для забезпечення гарячого водопостачання, підігріву басейнів, а також подаватися в систему опалення. Найбільш ефективні сонячні колектори можуть підтримувати опалювальні системи в будинку до рівня 30%.

Продуктивність і термін служби сонячних колекторів залежить від якісного проектування та кваліфікованого монтажу, як основного, так і додаткового обладнання (обв’язки). Залежно від умов експлуатації підбирається тип колектора, а також враховуються такі важливі фактори, як кут нахилу і орієнтація установки (азимут), модель накопичувача з пріоритетними параметрами та регулююче устаткування.

Конструкції сонячних колекторів

Серед геліосистем існує кілька конструкцій колекторів, кожна з яких має свої особливості та переваги:

 • Трубчасті вакуумні колектори, елементи яких працюють за принципом термоса і є найбільш ефективними у відборі сонячного тепла;
 • Колектори з прямою теплопередачею, що функціонують за методом сифона, які можуть не тільки відбирати тепло, але і зберігати його в накопичувальній ємності;
 • Вакуумні колектори термотрубкі з найвищим ККД.

Найпоширенішими серед споживачів геліосистемами є пласкі колектори, які мають просту конструкцію і працюють за принципом «парникового ефекту».

Принцип роботи

Геліосистема – це комплекс обладнання, який, використовуючи сонячну радіацію, може генерувати безкоштовне тепло і гарячу воду. Пристрій складається з безпосередньо плаского або трубчастого вакуумного колектора, а також обладнання обв’язки:

 • розширювального (накопичувального) бака;
 • Теплового датчика, який фіксує температуру, як в самому колекторі, так і в накопичувальній ємності;
 • Циркуляційного насосу;
 • Регуляторів, зворотних клапанів;
 • Труби для підключення контуру до акумулюючої ємності.

Сам колектор знаходиться в термоізольованому корпусі зі скляною поверхнею, з якого для мінімізації тепловтрат відкачано повітря. Теплоносій (антифриз) рухається через адсорбер, в якому збирається сонячна радіація, і циркулює між колектором і накопичувальним резервуаром з гарячою водою. Пуск установки виконується за допомогою сонячного регулятора. Коли в колекторі температура досягає заданого значення, включається циркуляційний насос, що забезпечує перенесення тепла від джерела в накопичувальний бак.

Переваги геліосистем

Системи, що працюють на основі сонячних колекторів, використовують екологічно чисті, відновлювані та безкоштовні енергоносії. До їх достоїнств відносяться:

 • Екологічність і безпека обладнання, яке не використовує займисті енергоресурси (вугілля, газ, рідке паливо);
 • Високий ККД – навіть найпростіші пласкі колектори мають коефіцієнт продуктивності не менше 50%;
 • Проста конструкція, легкість монтажу і простий сервіс обладнання;
 • Великий експлуатаційний резерв – колектори служать не менше 15 років;
 • Доступна вартість устаткування.

З огляду на постійно зростаючі ціни на енергоносії, встановлення геліосистем дасть можливість користуватися безкоштовними джерелами енергії і заощадити на оплаті комунальних послуг.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 ФЕНІКС ІНСТАЛ