Автоматика котельні – це апаратна реалізація комплексу рішень, спрямованих на підвищення енергоефективності, спрощення регулювання та керування процесами генерації тепла. Завдяки пристроям і апаратурі, керованої високопродуктивними процесорами, проводиться постійний опитування технологічного обладнання, а дані порівнюються з контрольними параметрами. Залежно від отриманих даних в автоматичному режимі приймається рішення на включення тих чи інших регулюючих процесів.

Таким чином, без втручання оператора та необхідності постійного спостереження за роботою апаратури, автоматика котелень стежить за генерацією тепла та контролює системи безпеки. В аварійних ситуаціях електронні системи відключають або переводять в безпечний режим технологічне обладнання, фіксують подію в журналі пам’яті і повідомляють про подію черговому оператору або передають SMS-повідомлення на заздалегідь визначені номери відповідальних осіб.

Рівні автоматизації котелень

Системи автоматики виконують дві основні функції – збір інформації та управління технологічними процесами. Залежно від ступеня автоматизації, процеси генерації тепла в нагрівальному устаткуванні можуть відбуватися без участі людини або з частковою присутністю робочого персоналу. Залежно від складності і раціональності впровадження технології, виділяють кілька рівнів автоматизації котелень:

 • Часткова (локальна) – в автоматичному режимі працюють окремі механізми або обладнання;
 • Комплексна – автоматизується окрема ділянка подачі тепла або ГВС всього комплексного обладнання;
 • Повна – коли управління котельні здійснює автоматика, без присутності обслуговуючого персоналу.

Рівень автоматизації встановлює власник устаткування, виходячи зі своїх можливостей і особливостей обладнання.

Оснащення і функціональність

Залежно від обраного алгоритму автоматизації, котельне обладнання може оснащуватися автономними термостатами, шафами управління технологічними процесами (насосами, вентиляцією, пальниками, засувками та ін.), контролерами, комутаційними пристроями, що здійснюють:

 1. Вимірювання робочих параметрів системи, їх контроль і регулювання;
 2. Реєстрацію, запис, зберігання даних про технологічні процеси;
 3. Захист, зупинку теплогенеруючих процесів в аварійних ситуаціях;
 4. Дистанційне керування, можливість коригувати і змінювати встановлену програму.

Вибір обладнання відбувається на підставі аналізу технічного стану котельних і процесів, що підлягають автоматизації. Висновок дається фахівцями, які мають досвід у проектуванні та монтажі котельних установок, а також відповідну кваліфікацію в роботі з програмним забезпеченням.

Переваги

Розробка і впровадження процесів автоматизації в системи опалення позитивно впливає на ефективність експлуатації теплоенергетичного устаткування. Серед переваг можна назвати:

 • Підвищення продуктивності та якості опалення при зменшенні споживання енергоносіїв;
 • Покращення рівня безпеки та надійності процесу генерації тепла;
 • Зниження витрат на утримання персоналу;
 • Оптимізація технологічного процесу і виключення помилок через людський фактор

Все це разом призводить до очевидної економічної вигоди від впровадження системи автоматичного управління котельними і іншими теплоенергетичними установками.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

© 2016 ФЕНІКС ІНСТАЛ